23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Medtech Magazine
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Annons
Annons

Ännu ett uppresningsstöd pausas från försäljning

Trust Care pausar tillfälligt försäljningen av uppresningsstödet Let’s Get Up, trots att inga incidenter har rapporterats för bolagets egen produkt.
Annons

I ett säkerhetsmeddelande till kunder skriver hjälpmedelsbolaget Trust Care att försäljningen och den fortsatta distributionen av Let’s Get Up tillfälligt pausas medan utredningsarbete genomförs. 

Dessutom uppdateras bruksanvisningen för uppresningsstödet, och enheter som redan har installerats hos användare kan fortsätta att användas, under förutsättning att den uppdaterade bruksanvisningen följs.

Annons

Trust Care uppger att bolaget inte har fått några rapporter om incidenter eller personskador kopplade till Let’s Get Up sedan produkten introducerades på marknaden 2023.

Bakgrunden till granskningen är i stället att flera allvarliga incidenter har rapporterats för andra tillverkares uppresningsstöd med liknande användningsområde. Efter att Läkemedelsverket uppmärksammat Trust Care på incidenterna inledde bolaget en fördjupad säkerhetsgranskning för att bedöma om liknande risksituationer skulle kunna uppstå även med Let’s Get Up.

Annons

Resultatet av den granskning som nu görs ska ligga till grund för eventuella ytterligare åtgärder.

I den uppdaterade bruksanvisningen har Trust Care bland annat förtydligat produktens avsedda användning och kraven på kompatibla sängar och madrasser. Där finns också krav på riskbedömning av användaren och information om hur glipan mellan madrassen och uppresningsstödet ska kontrolleras.

Annons

”Om produkten inte monteras i enlighet med den uppdaterade bruksanvisningen kan en klämrisk uppstå om det bildas en glipa mellan säng och uppresningsstöd”, skriver Trust Care.

I somras meddelade Trust Care att bolaget vunnit sin första offentliga upphandling, när sju regioner valde att köpa in just Let’s Get Up.

Totalt har 5 385 enheter levererats före säkerhetsmeddelandet. Samtliga omfattas av den uppdaterade bruksanvisningen.

Annons

Medtech Magazine har tidigare rapporterat om Swereco, som pausade försäljningen av sitt uppresningsstöd 2025 efter rapporter om klämskador och dödsfall. Produkten återinfördes på marknaden i mars i år med en ny säkerhetsdesign. 

Annons
Hjälpmedel Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web01