23948sdkhjf

Han är Novocures nya nordiska marknadschef

Novocure har anställt Jonas Nylander som ny nordisk marknadschef.

Jonas Nylander har närmare 30 års erfarenhet inom branschen och har den senaste tiden jobbat på Novocures huvudkontor i Schweiz. Nu återvänder han hem till Sverige och efterträder Erica Johansson som ny nordisk marknadschef.

– Jonas Nylander har spelat en nyckelroll i lanseringen av flera banbrytande cancerbehandlingar genom åren, en erfarenhet som kommer väl till pass i en tid då utvecklingen inom TTFields går allt snabbare här i Norden, säger Magnus Jörlin, chef för Novocure i norden i ett pressmeddelande. 

Novocure utvecklar Optune en typ av cancerbehandling som använder sig av Tumour Treating Fields (TTFields). Behandlingen använder sig av elektriska fält för att motverka celldelning i solida tumörer.  

– Det här är ett viktigt uppdrag som innebär helt andra utmaningar än när man arbetar med läkemedel, säger Jonas Nylander i pressmeddelandet.

Artikeln är en del av vårt tema om Jobb & Karriär.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Metallskruv som absorberas av kroppen får USA-godkännande
Bibb får USA-godkännande
Personuppgifter kan ha läckt ut vid cyberattack mot trygghetslarm
Nordiske Medier lanserar utbildningar
Rapport: Så kan medtechbolag bli gröna – och spara pengar
Andra Nordiska Medier
Rent
Life Science Sweden
Recycling

Sänd till en kollega

0.094