23948sdkhjf

Nanolund får 100 miljoner kronor genom nytt samarbete

Lunds universitets tvärvetenskapliga centrum för nanovetenskap har ingått ett långsiktigt samarbete med Olle Engkvists stiftelse. 

Nanolund, med fyrahundra forskare inom medicin, teknologi, naturvetenskap och samhällsvetenskap, bygger ett nytt laboratorium i anslutning till forskningsanläggningarna ESS och MAX IV, i stadsdelen Science Village. Nu berättar man att man kommer att erhålla tjugo miljoner kronor per år under fem år för utrustning till laboratoriet.

– Mina forskarkollegor och jag är mycket tacksamma över stödet från Olle Engkvists stiftelse. När vi ”slöjdar” på atomnivå för att skapa bättre villkor för både människan och planeten, ger ett optimalt utrustat laboratorium och närheten till de två stora forskningsanläggningarna Max IV och ESS unika möjligheter, säger docent Maria Messing, ställföreträdande föreståndare, NanoLund, på universitetets hemsida.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Metallskruv som absorberas av kroppen får USA-godkännande
Bibb får USA-godkännande
Personuppgifter kan ha läckt ut vid cyberattack mot trygghetslarm
Nordiske Medier lanserar utbildningar
Rapport: Så kan medtechbolag bli gröna – och spara pengar
Andra Nordiska Medier
Rent
Life Science Sweden
Recycling

Sänd till en kollega

0.27