23948sdkhjf

Han föreslås som ny regiondirektör i Skåne

Den tillförordnade regiondirektören i Region Skåne, Lars-Åke Rudin, föreslås nu som ny regiondirektör.

Lars-Åke Rudin har jobbat inom Region Skåne i flera år på olika positioner. Bland annat har han varit direktör för servicefrågor och nu närmast tillförordnad regiondirektör.

– Region Skåne står inför några utmanande år och då vill jag säkerställa att vi har en trygg och stabil regiondirektör med lång och gedigen erfarenhet av Region Skånes verksamheter. Detta känner jag att vi får i Lars-Åke Rudin, säger Carl Johan Sonesson (M), regionstyrelsens ordförande, i ett pressmeddelande.

Det slutgiltiga beslutet av tillsättandet av regiondirektör fattas av regionstyrelsen den 9 februari.

– Jag ser fram emot att få fortsätta att driva arbetet i Region Skåne vidare tillsammans med regionens alla medarbetare och chefer. Vi behöver arbeta ännu mer tillsammans över gränserna. Inte minst är samverkan med kommunerna en viktig väg framåt, säger Lars-Åke Rudin, i ett pressmeddelande.

Artikeln är en del av vårt tema om Jobb & Karriär.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Metallskruv som absorberas av kroppen får USA-godkännande
Bibb får USA-godkännande
Personuppgifter kan ha läckt ut vid cyberattack mot trygghetslarm
Nordiske Medier lanserar utbildningar
Rapport: Så kan medtechbolag bli gröna – och spara pengar
Andra Nordiska Medier
Rent
Life Science Sweden
Recycling

Sänd till en kollega

0.344