23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Medtech Magazine
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Cancercenter i Texas forskar med svensk uppfinning

Svenska SyntheticMR och University of Texas MD Anderson Cancer Center har tecknat ett forskningsavtal för att studera karakterisering av hjärntumörer med avbildningsutrustningen SyMRI.
Annons

Utrustningen för magnetisk resonanstomografi som utvecklats av Linköpingsföretaget SyntheticMR har flera unika egenskaper. Bland annat genererar SyMRI Image flera kontrastbilder från ett enda MR-serie på 3 till 6 minuter, vilket möjliggör en betydande minskning av undersökningstiden jämfört med att ta varje kontrastbild separat och seriellt. Inställningarna är också justerbara efter undersökningen, vilket möjliggör både finjustering av bilder samt återskapande av ytterligare kontrastbilder. SyMRI Neuro adderar kvantitativa data och automatisk segmentering av hjärnvävnad för effektiv analys och objektivt beslutsstöd.

Annons

Nu ska sjukhuset MD Anderson använda både SyMRI Image och SyMRI Neuro i ett år tid för forskning.

För SyntheticMR är MD Anderson en viktig referenskund på den amerikanska marknaden. SyMRI är CE-märkt för kliniskt bruk i Europa, men finns inte tillgängligt för klinisk användning i USA.

Annons



Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|