har bestämt sig för att uppgradera sin MobiMed 3.0 installation till MobiMed Smart från företaget Ortivus. De har även lagt en beställning på ny hårdvara. Ortivus gör mobila lösningar akutsjukvården, bland annat inom kardiologi och övervaknings- och kommunikationslösningar. Nu ska produkten uppgraderas i 37 ambulanser och ordern har ett värde på ca 3 MSEK.
valde även Jämtlands Läns Landsting att uppgradera sina 25 ambulanser från MobiMed 3.0 till MobiMed Smart, samt köpa in ny hårdvara. Ordern var värd ca 2,3 MSEK. Installation och utrullning har påbörjats, skriver företaget i ett pressmedelande.
och är i dag ett noterat bolag på NASDAQ OMX Stockholm Small Cap-lista, och etablerades 1985. Huvudkontoret sitter i Danderyd i Stockholm. Ortivus har ca 26 anställda i Sverige och Storbritannien. Mer än 1 300 ambulansfordon och 500 vårdplatser på akutsjukhus är utrustade med Ortivus lösningar.