När David Lega var i 20-årsåldern var han en framstående paraidrottare och satte 14 världsrekord i simning. En av de största milstolparna i livet vid den tiden var när han kunde lämna tillbaka sin Permobil och känna att han klarade sig utan den.
Nästan två decennier senare gjorde han ett nytt val som blev minst lika betydelsefullt. Som 40-åring började han använda Permobil igen, efter att ha insett att hjälpmedlet stärkte både hans arbete, vardag och självständighet.
Idag vill han hjälpa andra med funktionshinder att finna något som han kallar för en inre integration. Att omfamna hela sig själv, utan att förneka eller överdriva någon del.
– Den sekunden jag accepterar mina förutsättningar realistiskt, är den sekunden jag inser att jag kan ha hjälp av ett hjälpmedel, och komma längre, säger han.
Har din relation till hjälpmedel förändrats genom livet?
– Den förändras hela tiden, varje dag. Innan trodde jag att jag var självständig utan hjälpmedel. Nu fattar jag att jag är självständig med.
Behovet av hjälpmedel skiftar genom livets alla skeenden. För David Lega har mycket förändrats sedan han blev pappa. Sedan han nyligen skaffade Ray-Ban Metas röststyrda glasögon som kan ta foton direkt genom bågen, har han för första gången kunnat fotografera sin fru och sin dotter på semestrarna.
Behovet av hjälpmedel skiftar genom livets alla skeenden
– För bara några månader sedan skaffade jag också en portabel resestol från Decon. Så när jag är på semester kan jag och min 4-åriga dotter själva gå till lekplatser.
För många är David Lega ett känt ansikte från politiken. Han har varit vice partiledare för Kristdemokraterna, kommunalråd i Göteborg och Europaparlamentariker i fem år. Men förra sommaren lämnade han Bryssel och politiken.
Sedan dess har han varit konsult och arbetat med tillgänglighet och funktionshinderfrågor. Han har också startat egna företag.
Det senaste året har han lanserat klädföretaget Wear Able by Lega, där kostymer och skjortor måttsys direkt vid beställning, för att alla kroppstyper ska ha tillgång till specialanpassade finkläder. Han har också sjösatt Adfitness, som anpassar gymutrustning med en adapter, för att träningsmaskiner på alla gym ska kunna användas både av personer med och utan rullstol.
Uppfinningarna samlar han i en e-handelsbutik, Legashop. Där säljer han egna produkter, sin frus barnbok som handlar om att växa upp med en förälder med funktionshinder, men också andra prylar.
– Det är en cool shop för funktionshinder som inte bara handlar om rullstolar och katetrar. Jag uppmuntrar gärna andra att höra av sig med sina uppfinningar och idéer som kan passa i webbshopen.
På mässan Fokus Hjälpmedel i november finns David Lega på plats, både i Legashops monter och på scenen när han talar om vägen till ett självständigt liv.