Förvärvet kommer att komplettera bolagets erbjudande inom omgivningskontroll, kommunikation och larm, skriver Abilia i ett pressmeddelande.
– Förvärvet av Picomed och Alert-IT kompletterar Abilias portfölj och ligger i linje med strategin att bygga vidare på Abilias starka position inom hjälpmedel och välfärdsteknologi. Vi ser framemot att välkomna bolagen till Abilia och affärsområdet Hjälpmedel, säger Tove Christiansson, affärsområdeschef hjälpmedel och vd för Abilia, i en kommentar.
AnnonsNorska Picomed producerar assisterande teknologi för att kontrollera bland annat dörrar, fönster och ljus. Brittiska Alert-IT tillverkar larm och falldetektorer. Sammanlagt har företagen idag 26 anställda.
AnnonsAbilia betalar 51 miljoner norska kronor, motsvarande cirka 49 miljoner svenska kronor, kontant för förvärvet samt en tilläggsköpeskilling om 16 miljoner norska kronor förutsatt att vissa villkor uppfylls innan slutet av 2027.
AnnonsI början av oktober förväntas tillträdet att ske.
Annons Annons