23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Medtech Magazine
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Hörselförstärkare ska säljas direkt på apotek

För första gången blir en hörselförstärkare tillgänglig direkt på apotek.

Hörselförstärkaren Tyr har utvecklats i Sverige och marknadsförs av företaget Ondemove. Den är förinställd för en lätt till måttlig åldersrelaterad hörselnedsättning och behöver därför ingen utprovning, skriver företaget i ett pressmeddelande.

Det är Apoteket som kommer att sälja produkten i 37 av sina fysiska butiker från början av oktober. Tidigare har den funnits att köpa online.

Tyr beskrivs som en kombination av en samtalsförstärkare och en avancerad hörapparat, och priset ligger runt 4 000 kronor.

– Genom butikslanseringen kan vi erbjuda enkel och effektiv hjälp för människor med nedsatt hörsel utan krav på utprovning. Vi är övertygade om att Tyr kommer göra en verklig skillnad i människors liv genom att förstärka deras förmåga att uppleva världen och ljuden omkring dem, säger Mohsen Haj-Bolouri, vd på Ondemove och en av utvecklarna bakom Tyr, i en kommentar.

Omkring 18 procent av den vuxna befolkningen i Sverige har någon form av hörselnedsättning, som i de vanligaste fallen är åldersrelaterad. Enligt Ondemove kommer tillgången till hörselförstärkaren i butikshyllorna att bidra till att minska trycket på hörselvården, där väntetiderna i regioner ofta är långa.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.113|