23948sdkhjf

Han blir ny nordisk chef på Becton Dickinson

Det amerikanska medicinteknikbolaget Becton Dickinson and Company (BD) har anställt en ny nordisk chef, Hans Braunstein.

Hans Braunstein har flera års erfarenhet av olika befattningar på medicinteknikbolag och har de senaste två och ett halvt åren arbetat som Country Business Leader Nordics på BD. Han blir nu ny nordisk chef med ansvar för 260 anställda på företaget.

– Jag känner mig djupt hedrad att få möjlighet att företräda BD i min nya roll som nordisk chef och ser mycket fram emot att fortsätta utveckla BD med både patienters och sjukvårdspersonals säkerhet i fokus, säger Hans Braunstein i ett pressmeddelande.

BD är ett medicinteknikbolag med huvudkontor i Franklin Lakes, New Jersey, USA. Sammantaget har företaget 77 000 anställda varav 260 anställda i Sverige, Danmark, Finland och Norge.

Artikeln är en del av vårt tema om Jobb & Karriär.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Klart med Chalmers nya rektor
”Breathalyzern” ska sniffa sig till sjukdomen
Inera får ny tillförordnad vd
SDS Medteq tas över av Prevas
Key2compliance startar samarbete med kanadensiskt företag
Flera vårdval tas bort i Stockholm

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.109