
Almega är Sveriges ledande organisation för tjänsteföretag
Två av tre personer som får nya jobb i Sverige jobbar i ett tjänsteföretag. Av alla som jobbar i Sverige idag jobbar tre av fyra med tjänster. Det är i företag inom tjänstesektorn som jobben växer fram och Almega är tjänsteföretagens röst.
Tjänsteföretag säljer tjänster av olika slag. Det är tjänster mellan människor och kan handla om arkitekter, It-tekniker, PT, webbutvecklare, fastighetsskötsel, vårdpersonal, utbildningsföretag och skolor. Det är tjänster till svensk industri och kan handla om bevakning, sanering, kundtjänst, rekrytering och IT-support. Det som är gemensamt för dem alla är att det är företag där den största tillgången är de som jobbar i företaget. Medarbetarnas kunskap är den viktigaste resursen i tjänsteföretagen.
Det är därför vi tror på människor som tror på människor. Människor är nämligen det som gör våra medlemsföretag framgångsrika. Vi har 11 000 medlemsföretag där över en halv miljon människor arbetar.
Almega är en arbetsgivarorganisation inom tjänstesektorn och våra medlemsföretag representerar ett sextiotal olika branscher. Vi är en del av Svenskt Näringsliv.
Våra rådgivare och juridiska experter ger medlemsföretagen råd och stöd i alla sorters personalfrågor, från anställning till uppsägning. Vi förhandlar cirka 160 olika kollektivavtal varje avtalsperiod.
Vi, Almegas förbund, har medlemsföretag som Google, Sodexo, Sats, Svensk Bilprovning, ISS, Capio, Kunskapsskolan, PWC och Manpower och många fler. Våra medlemsföretag verkar både i Sverige och globalt. Men den internationella konkurrensen är knivskarp. Då blir det allt viktigare att våra medlemsföretag kan få tag på rätt medarbetare med rätt kunskap. Det krävs också att arbetsmarknaden är flexibel för att de här företagen ska kunna verka. Kunna anställa. Kunna växa. Kunna sälja. Nå lönsamhet. För att tjänsteföretag ska kunna fortsätta vara den viktiga jobbmotor och tillväxtmotor i Sverige som den är idag.