23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Medtech Magazine
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Calmark värvar ny CFO

Medicinteknikföretaget Calmark, som utvecklar metoder för tidig upptäckt av sjukdom hos nyfödda, har rekryterat Firyal Kryou som interim CFO.

Firyal Kryou har sedan tidigare lång erfarenhet från branscher som telekom, fastigheter och detaljhandel, där hon bland annat ägnat sig åt affärsplanering, förändringsledning och förhandling. Sedan 2018 har hon varit egenföretagare.

– I den kommersialiseringsfas som Calmark befinner sig i, med stort fokus på internationell expansion, kommer vi ha stor nytta av den breda erfarenhet Firyal har, säger Anna Söderlund, vd för Calmark, i ett pressmeddelande.

Firyal Kryou kommer även att vara medlem i ledningsgruppen.

Calmark, med säte i Karlstad, utvecklar och säljer en patientnära analysmetod för snabb och enkel analys av medicinska tillstånd hos nyfödda. Testen sker med hjälp av ett bärbart instrument och testkassetter för olika biomarkörer.

Jobb & Karriär Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|