23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Medtech Magazine
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Bibbs USA-lansering inledd – ”Det är belöningen”

Efter ett långt utvecklingsarbete är nu Bibb Instruments igång på riktigt med en kommersiell introduktion i USA av biopsiinstrumentet Endodrill GI, som av företaget beskrivs som världens första marknadsgodkända eldrivna biopsisystem för endoskopi.

Tidigare har Lundbaserade Bibb i egen regi sålt instrument till ett amerikanskt referenssjukhus, men nu har bolaget fått en första kommersiell order från nya distributionspartnern Taewoong Medical USA, som i sin tur har sålt de första instrumenten till ett antal sjukhus.

– Det här är en inledande riktad lansering tillsammans med en partner som har referenssjukhus utspridda över USA. Ordern är en trevlig milstolpe, säger Bibbs vd Fredrik Lindblad till Medtech Magazine.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|