Adam Hagman har sedan 2023 varit Zoomabilitys Vice President Sales & Marketing. Nu tar han över vd-rollen.
Han är i grunden utbildad maskingenjör och har tidigare arbetat i Kina, där han var vd för Ruigu Robotics och tillsammans med organisationen Robotdalen hjälpt svenska företag att etablera sig i Kina.
Han uppger för Medtech Magazine att vd-skiftet på Zoomability är en naturlig del av bolagets utveckling. Företaget är på väg in i en ny fas med fokus på expansion, internationell försäljning och lansering av den nya generationen av elrullsolen Zoom Uphill.
”Styrelsen såg därför behovet av en ledning med den erfarenheten och bakgrunden. Samtidigt vill vi understryka att vi är mycket tacksamma för det arbete som lagts ner av tidigare vd, som har skapat en stark grund att bygga vidare på”, skriver Adam Hagman till Medtech Magazine.
Vad ser du för potential i företaget framåt?
”Zoomability har en fantastisk potential. Produkten har redan förändrat livet för många användare genom att ge dem frihet, rörlighet och glädje. Med Zoom 2.0 får vi möjlighet att ta nästa steg och stärka vår position internationellt. Vår strategi är att bygga ett globalt nätverk av återförsäljare som kan möta slutkunden på plats, medan vi fokuserar på att utveckla och producera marknadens bästa terränggående elrullstol. Kombinationen av en unik produkt, stark efterfrågan och ett engagerat team gör att vi ser mycket ljust på framtiden.”
Adam Hagman efterträder Pehr-Johan Fager, som varit vd för bolaget i nästan åtta år.
”Jag hade hoppats att vi skulle varit ett betydligt större och lönsamt bolag när jag efter 7 år och 8 månader lämnar över vd-rollen till Adam Hagman den 1 september. Men bättre förutsättningar att lyckas framöver har vi aldrig haft”, skrev Pehr-Johan Fager i samband med Q2-rapporten i augusti.
Rapporten vittnar om att bolagets tillväxt går trögt. Bland annat har bolaget haft problem med leverans av batterier till elrullstolarna, vilket gjort att de inte kunnat skicka ut rullstolar som funnits i orderboken.
Samtidigt har bolaget satsat på internationell expansion. Under 2024 etablerade bolaget ett joint venture i Shanghai, dit produktionen flyttats, som Medtech Magazine tidigare skrivit om.
”Även om det inte gått så bra som jag hoppats och trott under mina år på Zoomability så har en förvandling skett från ett bolag på konkursens brant till listning på Spotlight. Men därefter har det varit en resa där det kapital vi lyckats attrahera inte varit tillräckligt för att ta nästa steg fullt ut för att Zoomability kunnat växa till det stora och lönsamma bolag jag anser vi borde varit idag”, skriver Pehr-Johan Fager.
Pehr-Johan Fager lämnar även sin plats i styrelsen.