23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Medtech Magazine
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Regionerna har sparat över 3 miljarder – nio bemanningsbolag i konkurs

Kostnaderna för inhyrd personal i sjukvården har sjunkit med 3,3 miljarder kronor på ett år, sedan ett nytt avtal trädde i kraft. Nu kan Medtech Magazine berätta att nio bemanningsbolag har gått i konkurs under samma period. Samtidigt höjs röster om att besparingarna sker på bekostnad av den fasta personalen.

Mellan 2023 till 2024 har kostnaderna för hyrpersonal, eller vårdkonsulter som de själva kallar sig, pressats från 9 miljarder till knappt 6 miljarder, enligt siffror från Sveriges Kommuner och Regioner, SKR som presenterades i förra veckan.

Till stor del förklaras det av att alla regioner under 2024 anslutit sig till ett nationellt avtal med gemensam prissättning för hyrbemanning i vården.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.128